Jak vytvořit vlastní mobilní aplikaci na Android

Publikoval 15. 05. 2014 - 6:43pm : admin
RATING
  • Ovládání
  • Grafika
  • Užitečnost

S nástupem chytrých telefonů se změnil internetový svět. Dal by se rozdělit na dvě období, před smartphony a po smartphonech. Zatím co v období před chytrými telefony nemuseli majitelé internetových stránek nijak své stránky upravovat, nyní je situace zcela opačná. Kdo chce mít úspěšný a navštěvovaný web, musí mít i mobilní verzi webu a nejlépe, zvlášť pokud se jedná o eshop, i svou mobilní aplikaci. A právě tvorbou vlastních mobilních aplikací se budeme dnes zabývat.

Chci vlastní aplikaci, ale neumím programovat

V tom případě vám zbývají jen dvě možnosti. A to si nechat aplikaci vytvořit od profesionálů, nebo se do toho pustit sám. Jenže nechat si appku vytvořit od profíků stojí peníze, mnohdy nemalé. Zbývá tedy pustit se do toho a to i bez znalosti IT, sám. Že je to nemožné? Ne tak docela. Pokud nepotřebujete žádnou náročnou appku, je ideálním řešením pomocník, který naleznete na adrese Adamapp.cz.

Pomocí tohoto nástroje zvládne vytvoření vlastní aplikace každý. Přivítá vás jednoduché prostředí, ve kterém si sami editujete obsah a výsledek vidíte hned na maketě mobilního telefonu. Jednoduché a účelné. Než si ale celý postup popíšeme, zamysleme se, jaké výhody nám vlastní mobilní aplikace přinese. Především je to úspora peněz, protože si ji vytvoříte zcela zdarma. Taky vám do její tvorby nebude nikdo kecat, v appce budete mít jen to, co sami chcete. Nezanedbatelný je především neustálý kontakt s koncovými uživateli, díky push zprávám je můžete jednoduše informovat o novinkách, či probíhajících akcích. Nemluvím o tom, že na mobilu je pohodlnější přeletět novinky pomocí aplikace, než stahovat zbytečné megabajty přes internetové stránky. A mít vlastní aplikaci přidává na serióznosti stránek, i když se najdou desítky škarohlídů, kteří jsou schopni aplikaci hned odsoudit.

Vytvoření vlastní aplikace nebylo nikdy jednodušší

Pomalu se dostáváme k vlastnímu tvoření aplikace. První krok je registrace na stránkách Adamapp.cz, která vám zabere slabou půlminutky. Po obdržení mailu s přístupovým heslem můžete ihned začít s jejím vytvářením. Po přihlášení vás přivítá úvodní obrazovka, v levé části naleznete model mobilního telefonu, na kterém se vám bude online zobrazovat pro lepší orientaci vložený obsah, v pravé části naleznete položky, které lze editovat. Nastavit si tedy můžete vlastní design, nastavit si aplikaci dle svých požadavků, navolit synchronizaci se sociálními sítěmi, nahrát vlastní logo, nebo umístit dotazník na zpětnou vazbu.

adam I

Přímo z rozhraní lze vámi vytvořená aplikace publikovat přímo na obchod Google Play. Slouží k tomu odrážka v horním menu. Samotná publikace je zdarma, stejně jako vytvoření aplikace. Poté si můžete vybrat ze tří placených tarifů, díky nim vývojáři přidávají nové funkce, které vy můžete bezplatně využít ve své stávající aplikaci.

Jak už jsem psal výše, aplikace podporuje tzv. push zprávy. Co je push zpráva? Jedná se o krátkou textovou zprávu o 140 znacích, kterou můžete uživatele vaší aplikace, kteří si ji nainstalovali, upozornit na novinky nebo akce probíhající na vašem webu. Zprávu lze odeslat z administrace aplikace a její zaslání je zdarma, neplatíte tedy za ni žádné poplatky.

Přemýšlel jsem, pro jaké weby by se tahle vychytávka hodila. Především pro menší eshopy, zkusil jsem si vytvořit vlastní aplikaci, vložil jsem do ní pár našich produktů  a velmi se mi rozhraní líbilo. Jednoduché, přehledné, zkrátka žádné nadbytečné zbytečnosti. Dále by se hodilo i pro stránky, které informují veřejnost o pořádaných akcích, což si myslím že pro tento účel je jako stvořené. Ale vlastní aplikaci vytvořenou pomocí Adamapp.cz lze použít na daleko širší okruh, nyní mě napadají restaurace, zábavní podniky, menší krámky se stálou klientelou, zkrátka je toho hodně, kde se dá vlastní aplikace využít.

Jistě vás zajímají reference, taky jsem je zjišťoval. Na webu se skývají pod kolonkou Adam Family. A není jich málo. Svou aplikaci má díky Adamovi i známý kuchař Emanuele Ridi, využívá ji i módní značka Fornarina, či hudební klub Roxy. Zkrátka její využití je všestranné. Tak co, zkusíte si vy vytvořit svou vlastní aplikaci?